Bichromia czyli duoton


Dlaczego tak jest?

Duotony w projektowaniu graficznym stały się popularnym trendem. Dlaczego tak jest? Wg. mojej teorii guru-projektant pokazał tą technikę w necie, kolejny projektant-bloger wpisał metodę na listę dziesięciu obowiązujących trendów w projektowaniu na rok 2021, a kolejne miliony projektantów-kopistów podpierdoliło temat i tak oto mamy wszechobecne duotony. Tak to działa, nie tylko w branży projektowej.


Sepia (Sepioidea)

Historia bichromii sięga XIX wieku. Drugim tonem była farba do której dodawano barwnik z woreczka czernidłowego mątwy zwanej sepią (Sepioidea). Głowonóg strzelał barwnikiem w momencie, w którym wyczuwał zagrożenie. Można zaryzykować stwierdzenie, że pierwszy duoton to strzał z mątwej dupy :) . W tym przypadku nie chodziło tylko o brązową barwę ale też o konserwację fotografii.


Bichromia w poligrafiii

Zaletą stosowania bichromii w poligrafii jest oszczędność farb i czasu. Można osiągnąć ciekawy efekt używając dwóch farb a nie czterech. Triadę (CMY) można zredukować do czarnego i dowolnego pantonu.

Bichromia w internecie

Bardzo często spotykamy zastosowanie duotonów w publikacjach internetowych. Po co świecić komuś po oczach szesnastoma milionami kolorów, jak można użyć kilkuset oczojebnych i wyróżnić się przy okazji tworzenia kampanii reklamowej.


Mątwa pospolita /Sepia Officinalis/